فروشگاه کتاب

فهرست کتابهای اساتید نیما نیک
جستجوی کتاب:
استاد نیما نیک

کتاب تحلیل و طراحی لرزه ای پل

نویسنده:
محمد قاسم وِتر، نیما نیک، بهروز منصوری
ناشر:
نیما نیک
تعداد صفحه:
۶۲۴
زبان نوشتار:
فارسی
سال انتشار:
زمستان ۱۳۹۶
معرفی کتاب

در مورد تحلیل و طراحی لرزه ای ساختمان، کتاب های متعددی به زبان فارسی تدوین و تالیف شده است اما در زمینه طراحی لرزه ای پل این تعداد وجود ندارد. با توجه به اهمیت پل‌ها در هنگام زلزله و خصوصا بعد از آن، از پلها به عنوان شریان های حیاتی نام برده می‌شود. چه بسا که تخریب یک پل کل امر امداد رسانی و نجات را در لحظات حساس و بحرانی با مشکل روبرو می‌نماید.

لزوم استفاده از جدیدترین روش های تحلیل و طراحی لرزه ای پـل در آیین نامه های اجرایی کشور، دانشگاه ها و همچنین نبود منابع فارسی کافی برای طراحی لرزه ای پُـل های بزرگراهی در ایران، مولفان را بر آن داشت تا با استفاده از تجارب آکادمیک، صنعتی (شرکت های مهندسین مشاور) و همچنین مطالعات تئوری و آزمایشگاهی در داخل و خارج کشور در سال های اخیر به تدوین کتابی در این زمینه پرداخته شود. به خواست خداوند متعال و صرف نزدیک به سه سال تلاش تمام وقت، تدوین (ترجمه و اقتباس) و تألیف کتاب حاضر تحت عنوان «تحلیل و طراحی لرزه ای پل» بر مبنای با ارزشمندترین منابع موجود داخلی و خارجی و همچنین تجربیات نویسندگان به سرانجام رسید. امید به ارائه ی مطالب مفید برای استفاده ی مهندسین، دانشجویان و شرکت های مهندسی راه و سازه، تحمل سختی ها در مسیر تألیف کتاب را هموار و شیرین نمود.
کتاب حاضر در 9 فصل تالیف وتدوین شده است.
فصل اول تحت عنوان آشنایی با مهندسی پل به بررسی تاریخچه پل سازی در ایران، طبقه بندی پل ها، انواع پل های موجود در ایران و روند طراحی پل در ایران پرداخته است.
فصل دوم تحت عنوان لرزه شناسی و ژئوتکنیک لرزه ای به بررسی مفاهیم اصلی در مهندسی زلزله، روابط کاهندگی، تحلیل خطر زلزله، پاسخ ساختگاه، نشست های ناشی از زلزله و گسیختگی زمین پرداخته است.
فصل سوم تحت عنوان خسارات زلزله به پل به بررسی آثار شرایط ساختگاه، ارتباط خسارات ایجاد شده با دوره زمانی ساخت، آثار تغییر در شرایط، آثار هندسه سازه ای، از جا درآمدن درزهای انبساط، خسارات وارده به روسازه، خسارات وارد به تکیه گاه، خسارات وارده به زیرسازه و معرفی سیستم های مقاوم لرزه ای پرداخته است.
فصل چهارم تحت عنوان تحلیل دینامیکی به بررسی روش های دینامیکی طراحی لرزه ای پل، سیستم های یک درجه آزادی، سیستم های چند درجه آزادی، تحلیل طیف پاسخ و تحلیل دینامیک غیر الاستیک پرداخته است.
فصل پنجم تحت عنوان تحلیل غیر خطی به بررسی طبقه بندی تحلیل های غیر خطی موجود، روابط غیر خطی هندسی، روابط غیر خطی مصالح، تحلیل غیر خطی مقطع، تحلیل غیر خطی قاب و کاربرد های عملی آن پرداخته است.
فصل ششم تحت عنوان طراحی لرزه ای بر اساس عملکرد به بررسی فلسفه طراحی های موجود، روندهای طراحی بر اساس آسیب ندیدن، روش های طراحی براساس عملکرد و نمونه ضوابط بر اساس عملکرد پرداخته است.
فصل هفتم تحت عنوان طراحی لرزه ای پل های بتن مسلح به بررسی طراحی مبتنی بر اساس عملکرد دو سطحی، عملکرد کلی ستون، طراحی خمشی ستون ها، طراحی برشی ستون ها، اتصال لنگر بَر (مقاوم در برابر لنگر) بین ستون و تیر و طراحی شالوده ستون پرداخته است.
فصل هشتم تحت عنوان طراحی لرزه ای پل های فولادی با معرفی معیار های عملکرد لرزه ای، راهکار طراحی ضریب رفتار، ضروریت شکل پذیری، طراحی ظرفیت و مقاومت تسلیم مورد انتظار و همچنین پاسخ چرخه ای اعضا به بررسی طراحی قابهای شکل پذیر مقاوم در برابر خمش، طراحی قابهای مهار بندی شده (همگرا و واگرا) شکل پذیر، طراحی پایه های جعبه ای فولادی تقویت شده و راه کارهای جایگزین دیگر پرداخته است.
فصل نهم تحت عنوان جداساز لرزه ای با معرفی مفاهیم ابتدایی، مدل سازی و تحلیل به بررسی سیستم های اتلاف انرژی و جداساز لرزه ای، ملاحضات اجرایی و آزمایشگاهی و مثال های طراحی پرداخته است.

توضیحات بیشتر

نسخه دیجیتال
۷۵ تخفیف
۱۲۰,۰۰۰
۳۰,۰۰۰ تومان
خرید نسخه دیجیتال
نسخه فیزیکی (چاپی)
ناموجود
اطلاع از موجودی کالا
شاید این کتابها را نیز بپسندید
موسسه FHWA آمریکا
نسخه چاپی
۳۰۰,۰۰۰
۱۷
۲۵۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
۷۵,۰۰۰
۳۴
۵۰,۰۰۰ تومان
موسسه AASHTO آمریکا
نسخه چاپی
۳۰۰,۰۰۰
۱۷
۲۵۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
۷۵,۰۰۰
۳۴
۵۰,۰۰۰ تومان
موسسه AASHTO آمریکا
نسخه چاپی
۴۰۰,۰۰۰
۱۳
۳۵۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
۱۵۰,۰۰۰
۳۴
۱۰۰,۰۰۰ تومان
دکتر مهدی علیرضایی، دکتر حمزه شکیب
نسخه چاپی
دیجیتال
۱۵,۰۰۰
۳۷
۹,۵۰۰ تومان
مهندس مهدی،مهندس عسگری
نسخه چاپی
۱۷۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
مهندس مهدی،مهندس عسگری
نسخه چاپی
۸۸,۰۰۰ تومان
دیجیتال
مهندس مهدی،مهندس عسگری
نسخه چاپی
۲۱۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
دکتر مهدی علیرضایی، فریده بهرامی
نسخه چاپی
۲۸,۰۰۰ تومان
دیجیتال
دكتر مجتبی ازهری، دكتر سیدرسول میرقادری
نسخه چاپی
۱۴۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال