جستجوی کتاب:
کتاب مجموعه «کتاب شهرهای جدید» تجارب جهانی نسل نوین شهرهای جدید

کتاب مجموعه «کتاب شهرهای جدید» تجارب جهانی نسل نوین شهرهای جدید

نویسنده:
دکتر میثم بصیرت
ناشر:
مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
تعداد صفحه:
۲۴۵
زبان نوشتار:
فارسی
سال انتشار:
۱۳۹۶
نوبت چاپ:
اول

معرفی کتاب مجموعه «کتاب شهرهای جدید» تجارب جهانی نسل نوین شهرهای جدید

مقدمه مؤلف
همانگونه که شولتر می گوید فرصت جهت آبادی گزیدن در سرزمین های بکر برای انسان امروزین بسیار به ندرت دست داده است و چنین رویدادی را می باید از وقایع صرفا تاریخی به شمار آورد. یکی از این فرصت ها، جنبش شهرهای جدید (New Town Movement) و شهرهای پسا جنگ جهانی به ویژه در انگلستان بوده است که منجر به شکل گیری چارچوب فکری شهرهای جدید و سپس احداث آنها برای حل مشکلات انگلستان بر مبنای سیاست تمرکززدایی در فضاهای شهری پرتراکم شد و تا به امروز اثرات این سیاست در سراسر جهان نمود یافته است. ایران نیز به سبب شرایط پساجنگ تحمیلی از این عرصه دور نبوده است و تجربه سه دهه ایجاد شهرهای جدید را با خود یدک می کشد که در جای خود باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
با وجود خاتمه نیافتن عملیات توسعه شهرهای جدید هجده گانه ایران، مفهوم نسل نوین شهرهای جدید، از ابتدای دولت یازدهم در ادبیات نظام توسعه سکونتگاهی کشور مطرح گردید. طرح این مفهوم در شرایطی که همچنان «گفتمان ناکامی شهرهای جدید» در میان دانشگاهیان، متخصصان و پژوهشگران حوزه شهری مطرح است؛ واکنش های متعددی را در عرصه شهرسازی کشور به همراه داشت. واضعان این مفهوم در ابتدا اعلام می نمایند بر اساس تجارب پیشین ایجاد شهرهای جدید در ایران و اصلاح رویه های ناصواب پیشین می توان بر پایه نیازهای امروزه نظام توسعه شهری کشور به توسعه شهرهای جدید نسل نوین بر پایه رویکردهای نو پرداخت.
اگرچه حامیان ایده توسعه نسل نوین شهرهای جدید در ایران، همواره دلایل روشنی برای طرح این ایده داشته اند، با وجود نیازهای واقعی در این خصوص، ایده نسل نوین شهرهای جدید تاکنون نتوانسته است به جایگاه صحیح خود در عرصه اجرایی دست یافته و بنای نظری و مفهومی محکمی را بنا نهد. فقدان مطالعات پشتیبان در این حوزه و نبود سوابق مطالعاتی مستقل یکی از چالش هایی است که منجر به طرح ضرورت آغاز اجرای مطالعات تجارت جهانی نسل نوین شهرهای جدید گردیده است.
در این کتاب تلاش شده است تا با مرور تجارب یازده کشور در حوزه توسعه شهرهای جدید در قرن بیست و یکم، به تحلیلی روشن از روند حاکم و پیش رو توسعه شهرهای جدید دست یافته شود. مهمترین نتیجه این کتاب ضرورت پیگیری نسل نوین شهرهای جدید در قالب تحول سیاست شهرهای جدید به سوی توسعه شهرهای اقتصادی و کارآفرین و نیز توسعه بوم شهرهای سبز و هوشمند و دوستدار محیط زیست است.
مؤلف برخود وظیفه می داند از همکاری محققان همکاری شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید ایران و نیز مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پیشبرد تدوین این کتاب تقدیر ویژه نماید. همچنین لازم می دانم از زحمات آقای دکتر محمدحسن رضوی، خانم مهندس حنانه سادات مرعشی شوشتری و آقای دکتر پارسا ارباب در تألیف فصول ۲، ۵ و ۷ این کتاب نهایت تشکر به عمل آورم. امید است که دیدگاه های سازنده خوانندگان و محققان محترم در بازنگری محتوا در ویرایش های بعدی این کتاب موثر افتد.
برچسب ها:
شهر جدید
نسخه دیجیتال
۳۰ تخفیف
۱۲,۰۰۰
۸,۴۰۰ تومان
خرید نسخه دیجیتال
نسخه فیزیکی (چاپی)
ناموجود
اطلاع از موجودی کالا
شاید این کتابها را نیز بپسندید
ملات خشک آماده : ویژگی‌ها و مزایا - امیرمازیار رئیس‌قاسمی، طیبه پرهیزکار
امیرمازیار رئیس‌قاسمی، طیبه پرهیزکار
نسخه چاپی
۱۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
۸,۰۰۰
۴۰
۴,۸۰۰ تومان
سرمایه اجتماعی، هویت و فرهنگ شهری در شهرهای جدید - سعید معیدفرد
سعید معیدفرد
نسخه چاپی
دیجیتال
۱۲,۰۰۰
۳۰
۸,۴۰۰ تومان
مجموعه کتاب «شهرهای جدید» طراحی و معماری مساجد - دکتر محمدرضا بمانیان
دکتر محمدرضا بمانیان
نسخه چاپی
دیجیتال
۱۲,۰۰۰
۳۰
۸,۴۰۰ تومان
ضوابط فنی حفاظت از ساختمان‌ها در برابر نفوذ گاز رادن - کمیته تخصصی
کمیته تخصصی
نسخه چاپی
۱,۵۰۰ تومان
دیجیتال
۱,۵۰۰ تومان
دستورالعمل مدیریت کاهش آوارهای ساختمانی - مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی - کمیته تخصصی
مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی - کمیته تخصصی
نسخه چاپی
۱۵,۰۰۰ تومان
دیجیتال
ضوابط طراحی لرزه‌ای دیوارهای جداکننده - نادر خواجه‌احمدعطاری، ناهید عطارچیان، مژده زرگران
نادر خواجه‌احمدعطاری، ناهید عطارچیان، مژده زرگران
نسخه چاپی
۱۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
دانشنامه ساختمان و تجهیزات کتابخانه‌ ها - علی یارمحمدی
علی یارمحمدی
نسخه چاپی
۱۰۰,۰۰۰ تومان
دیجیتال
رویکردهای نوین پایداری شهری در شهرهای جدید - کیانوش ذاکر حقیقی
کیانوش ذاکر حقیقی
نسخه چاپی
دیجیتال
۱۲,۰۰۰
۳۰
۸,۴۰۰ تومان